آغاز عملیات اجرایی طرح عظیم ملی احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک

تاریخ خبر: 

  • 99/04/05
پروژه خط لوله گوره جاسک

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در این مراسم دستور افتتاح مجتمع پتروشیمی میاندوآب با ظرفیت تولید 140 هزار تن پلی اتیلن سنگین در سال با هزینه 140 میلیون دلار و بهره برداری رسمی از پروژه تولید 190 هزار لیتر محصول نرمال هگزان در روز در پالایشگاه شازند اراک از محل استفاده از ظرفیت های خالی بخش تفکیک در دو واحد ایزومریزاسیون و اکتانایزر و تغییرات در خط را صادر کرد.
طرح تولید نرمال هگزان در پالایشگاه شازند اراک منافعی در حدود 45 میلیون دلار در سال خواهد داشت و همچنین افزایش تولید حداقل 500 هزار لیتر بنزین در روز و کاهش الفین جهت افزایش کیفیت بنزین تولیدی و صرفه جویی 11 میلیون دلاری در هزینه سرمایه گذاری اولیه در احداث واحد مشابه را داراست.
رئیس جمهور همچنین دستور آغاز رسمی عملیات احداث خط لوله انتقال نفت گوره-جاسک و پایانه صادراتی سواحل مکران به منظور انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به پایانه جاسک و احداث مخازن ذخیره سازی برای 10 میلیون بشکه نفت خام را که باعث توسعه سواحل مکران و صادرات نفت خام از طریق لوله گذاری و ایجاد پایانه دوم صادرات در جاسک می شود، صادر کرد.
این خط لوله از منطقه گوره در استان بوشهر در ارتفاع 5 متر از سطح دریا شروع شده و پس از گذر از ارتفاعات جنوبی استان فارس از شمال استان هرمزگان و بندرعباس پس از عبور از شهرستان های میناب و سیریک در نهایت به محدوده کوه مبارک در شرق تنگه هرمز در ارتفاع 4 متر از دریا منتهی می شود.
به گفته وزیر نفت برای اجرای این طرح اولین بار شرکت‌های تولیدی داخلی ورق‌های فولادی خاص، پمپ‌های عظیم و پیشرفته مورد نیاز پنج تلمبه‌خانه این خط که پیش از این در داخل کشور توان ساخت آنها وجود نداشت و مخازن ذخیره سازی و تجهیزات بندرگاهی آن را طرحی و ساخته‌اند.
برای اجرای این طرح 2 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شده است و با آغاز اجرای این طرح و بهره برداری از پتروشیمی میاندوآب جمعا برای چهار هزار و 460 نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

برچسب خبر: 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی‌های وب و پست الکترونیکی به صورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.