انواع مناقصه ها در بازار صنعتی

انواع مناقصات صنعتی
فارسی

مناقصه بسته در مقایسه با مناقصه باز

دستگاه های دولتی و اکثر نهادهای عمومی  موظف هستند در نظام مناقصه رقابتی اقدام به خرید محصولات مورد نیاز خود کنند. خرید مد نظر در رسانه های مختلف معرفی می شود و به تامین کنندگان این فرصت داده می شود تا اسناد مناقصه را تهیه و طبق زمان مشخصی پیشنهادات قیمتی خود را ارائه دهند. در ضمن معمولا از تامین کنندگان خواسته می شود تا ضمانت حسن انجام کار ارائه دهند تا تضمین شود کیفیت محصولات به علت تاکید بر قیمت افت نخواهد کرد. چنین الزامی ممکن است برخی بازاریابان را از رقابت در این حوزه دلسرد و ناامید کند.

مناقصات رقابتی معمولا به دو صورت بسته و باز برگزار می شوند:

مناقصات بسته:

این مناقصات در شرایطی برگزار می گردد که مشخصات محصول مورد نیاز طبق استاندارد و با جزئیات کامل تعیین شده است. در این مناقصات قیمت های پیشنهادی تامین کنندگان به صورت مهر و موم شده است و در یک جلسه با حضور افراد کلیدی واحد تصمیم گیری خرید و نیز  نمایندگانی از تامین کنندگان، پاکت های مناقصه بازگشایی می شود که معمولا کمترین قیمت برنده قرارداد است. البته در صورتیکه تامین کننده قادر باشد با کمترین قیمت پیشنهادیش تمامی مشخصات محصول درخواستی را تولید نماید.

مناقصات باز:

این مناقصات به صورت غیر رسمی تر برگزار می گردد و اغلب زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که محصول مورد نظر خریدار دارای مشخصات و استانداردهای روشن و آشکاری نیست و انعطاف پذیری زیادی در مورد مشخصات فنی محصول وجود دارد. در این مناقصات معمولا به تامین کنندگان یک سری مشخصات کلی ارائه می گردد و از آنها خواسته می شود تا پیشنهادات فنی و مالی خود را ارائه دهند. بعضا حتی از تامین کنندگان خواسته می شود تا طی جلسه ای به معرفی و توضیح پیشنهادات خود و بیان مزایای آن بپردازند. در نهایت پس از جمع آوری و بررسی تمامی پیشنهادات، واحد تصمیم گیری خرید یکی از پیشنهادات برتر را انتخاب کرده و وارد مذاکرات نهایی با شرکت برنده می شود. برای مثال فرض کنید یک شرکت صنعتی برای تکمیل یک پروژه نیاز به دستگاه خاصی دارد، اما دقیقا نمی داند که شکل ظاهری یا مشخصات فنی آن باید چگونه باشد. کارشناس خرید این شرکت کلیاتی در مورد این دستگاه و عملکرد مورد نیاز آن به تامین کنندگان بیان می کند و برای ساخت به تامین کننده آزادی عمل زیادی می دهد. تامین کنندگان ایده ها و نظرات خود را ارائه و با واحد تصمیم گیری خرید مطرح می کنند و در نهایت بهترین پیشنهاد انتخاب می شود و اصلاحات لازم انجام می گردد. در پایان نیز بر سر مسائل قیمت، زمان تحویل، شروط قرارداد و سایر جزئیات مذاکره می شود و قرارداد با تامین کننده برتر منعقد می گردد.

 

تذکر: هر یک از مناقصات بسته یا باز نیازمند رعایت نکاتی از سوی تامین کنندگان است که برای هر کالا و خدمت صنعتی متفاوت است. تامین کنندگان باید در طول فرآیند مناقصه از هرگونه رفتار یا گفتاری که منجر به کاهش اعتماد مشتری شود اجتناب کنند. به هیچ عنوان پایین ترین قیمت ملاکی برای برنده شدن مناقصه نیست، بلکه بهترین معیار و ملاک اعتمادی است که مشتری به تامین کننده پیدا می کند. چرا که مسئولیت و حساسیت خرید های صنعتی بسیار زیاد است و هیچ فردی در واحد تصمیم گیری خرید نمی خواهد به دلیل عدم صلاحیت و ناتوانی تامین کننده زیر سوال برود و سابقه چندین ساله اش خدشه دار شود.

 

برای اطلاع از برخی از مناقصات در حال برگزاری می توانید به اینجا مراجعه نمایید.

برچسب ها: 

افزودن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.