بازارایابی تلفنی چیست ؟

بازاریابی تلفنی
فارسی

 

امروزه بسیاری از شرکت ها با کمک روش بازاریابی مستقیم ، رابطه بلند مدتی با مشتریان خود ایجاد می کنند. بازاریابی مستقیم عبارتست از به کارگیری شبکه های مستقیم برای هدف گرفتن مشتریان و ارائه محصولات و خدمات به بازارهای هدف بدون استفاده از واسطه های بازاریابی.بازاریابی مستقیم ابزارهای مختلفی مانند بازاریابی ایمیلی، وبسایت ها، بازاریابی شبکه های تلویزیونی تعاملی، بازاریابی تلفنی و ... دارد. در این مقاله قصد داریم تا به بازاریابی تلفنی یا TELEMARKETING بپردازیم. براساس تعریف (SPOTIFY2018) بازاریابی تلفنی عبارتست از " فرآیند فروش محصولات یا خدمات از طریق تلفن " یا طبق تعریف ( CRON&DECARLO .2010) " بازاریابی تلفنی مربوط به تماس ها با مشتری با استفاده از تکنولوژی ارتباط تلفنی به منظور فروش شخصی بدون تماس مستقیم و چهره به چهره می شود  " بازاریابی تلفنی شرکت هایی را در بر می گیرد که تماس های تلفنی با مشتریان جدید و موجود به منظور فروش محصول یا خدمت انجام می دهند.  بازاریابی تلفنی در بین بازاریابان دارای شهرت فراوانی است و مهارت های ارتباط شخصی در بازاریابی تلفنی یک مسئله ‏کلیدی است.

مجله ‏بازاریابی ‏B2B(2011)  یک نظر سنجی از 228 مدیر بازاریابی انجام داد آنها ‏نظرشان این بود که بازاریابی تلفنی کیفیت بهتری از اطلاعات مشتریان احتمالی ‏را در مقایسه با شبکه های اجتماعی ، سئو ، و ایمیل مستقیم فراهم می کند اما ‏نسبت به کمپین بازاریابی ابزار ضعیف تری است. با این حال در سال 2016 ‏محبوبیت بازاریابی تلفنی بطور چشمگیری افزایش یافته است. انجمن بازاریابی ‏مستقیم در سال 2014 عنوان کرد " بازاریابی تلفنی ‏B2B‏ به ازای هر یک ‏یورو که صرف شود 11 یورو درآمد ایجاد می کند " در مقایسه با ‏B2C‏ که فقط ‏‏5 یورو به ازای هر یک یورو صرف شده به همراه دارد. شاید بازاریابان ‏B2B‏ ‏برای استفاده از بازاریابی تلفنی در قسمتی از کمپین خود متمرکز بوده اند اما این ‏یک ابزار قوی از بازاریابی مستقیم است اگر فرآیند به طور صحیح اجرا شود. ‏

اگر همه نکات بالا را جمع کنیم بازاریابی تلفنی در حوزه ‏B2B‏ علاوه بر این ‏باعث می شود تا مشتریان احساس ارزش کنند. این ابزار کمک می کند تا تماس ‏انسانی در فرآیند ارتباطات افزایش یابد و فروش ها تقویت شود. بیش از نیمی از ‏مشتریان بیان کرده اند که داشتن یک تماس تلفنی با یک فرد اعتمادشان نسبت به ‏شرکت را افزایش می دهد که این امر قطعا یک مزیت بزرگ برای بازاریابی تلفنی ‏است. (‏Direct Marketing Association, 2014‏)‏

بازاریابی تلفنی را می توان بسیار تهاجمی یا وقت گیر دانست. بسیاری از شرکت ها بازاریابی تلفنی را امتحان کرده اند وناموفق بوده اند و برخی دیگر به شکل موفقیت آمیز در کسب و کار خود پیاده سازی کرده اند. بنابراین آیا بازاریابی تلفنی یک ابزار مناسب برای گرفتن سفارش از مشتری و بازگشت سرمایه بالا است یا بازاریاب باید از بازاریابی تلفنی به همراه سایر ابزارها استفاده کند؟

‏بازاریابی تلفنی می تواند در گام اول ارتباط بین مشتری و تامین کننده ‏استفاده شود و شناخت DMU ( واحد تصمیم گیری خرید ) را فراهم آورد و در گام بعدی  راهنمایی های بهتری برای فروشندگان فراهم کند و به آنها در فرآیند فروش محصولات و خدمات  کمک کند و همچنین می توان از آن در کنار بازاریابی ایمیلی نیز استفاده نمود. برای مثال یک شرکت یک ایمیل با یک پیشنهاد جدید به مشتری احتمالی می فرستد و سپس بازاریاب به منظور پیگیری 3 یا 4 روز بعد با مشتری تماس گرفته و بطور مستقیم او را متقاعد می کند.

اگر از بازاریابی تلفنی برای تماس تلفنی تبلیغاتی استفاده شود به عنوان یک روش آزار دهنده و تهاجمی در بازاریابی شناخته می شود اما می تواند بازگشت سرمایه سریعی را برای شرکت داشته باشد بنابراین بسیار مهم است از بازاریابان تلفنی حرفه ای کمک بگیرید.

توصیه های شرکت دوتاک در مورد بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی به شرکت ها و سازمانهای صنعتی یا B2B

  1. بازاریابی تلفنی یک ابزار بسیار قوی و با ارزش است اگر توسط نیروهای فروش حرفه ای و زبده به کار گرفته شود.
  2. در هر گام از فروش می توان از بازاریابی تلفنی بهره برد.
  3. ابزار مناسبی در گام های بعدی فروش برای گرفتن اطلاعات در مورد نیازها ، رقبا ، حجم خرید مشتریان ، کسب اطلاعات رقبا و .... است.
  4. در بازاریابی صنعتی یا B2B  ابزاربسیار قدرتمندی در مقایسه با ابزارهای دیگر در بازاریابی مانند دیجیتال مارکتینگ ، سایت ، سئو و... است.
  5. شرکت های محدودی می توانند بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی را به طور صحیح پیاده سازی کنند چون فرآیند خرید مشتریان بازار هدف خود را نمی شناسند.

 

نویسنده: گروه دوتاک

 

منابع:

1- Krivonos, A. (2018). Cost-effective Marketing Communications Strategy for B2B Companies.

2- Kotler, P., & Keller, K. L. (2015). Marketing management, global edition. Pearson Education UK.

 

برچسب ها: 

افزودن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.