تصورات نادرست شرکت های صنعتی در مورد وندورلیست

تصورات نادرست شرکت های صنعتی در مورد وندورلیست
فارسی

در ارتباط با شرکت های صنعتی مختلف در حوزه های گوناگون بسیار دیده شده که شرکت ها تصور درستی از وندورلیست تامین کنندگان یاAVL   Approved Vendor  List ) ندارند و تصمیمات اشتباهی در این زمینه اتخاذ می کنند که به آنها می پردازیم :

1- تامین کنندگان تصور می کنند با عضو شدن در وندورلیست مدنظرشان به سادگی و به شکل خودکار مناقصات و استعلام ها به سمت آنها سرازیر می شود و نیاز به پیگیری توسط قسمت فروش شرکت ندارند و حتی در برخی از شرکت ها به این تصور که نیاز به " واحد فروش" ندارند کارکنان این واحد را اخراج کرده اند و قسمت فنی و بازرگانی کارهای مربوطه را انجام می دهد. بله ممکن است در برخی از شرکت های بزرگ که شما عضو وندورلیستشان هستید این اتفاق رخ دهد اما 80 درصد از شرکت های دیگر باید پیگیری های لازم از طرف واحد فروش تامین کنندگان انجام گیرد، تا هر زمان که محصول یا خدمات شما در آن پروژه ، طرح یا فعالیت نیاز بود مناقصه یا استعلامش به دست شما برسد. پس به صرف اینکه شما جزء وندورلیست هستید دلیل نمی شود استعلام یا مناقصه ی مربوطه را دریافت کنید.

2- در بسیاری از پروژه ها خرید توسط شرکتی که از طرف کارفرمای اصلی پروژه تعیین می گردد، انجام می شود به عنوان مثال کارفرمای پروژه پتروشیمی ایلام ، شرکت هلدینگ خلیج فارس است و خرید این پروژه را شرکت طراحی مهندسی صنایع انرژی به عنوان پیمانکار انجام می دهد. حال اگر شرکت شما عضو وندورلیست هلدینگ خلیج فارس نباشد و صرفا عضو وندورلیست طراحی مهندسی صنایع انرژی باشد، به این دلیل که شما عضو وندورلیست کارفرمای اصلی این پروژه نیستید نمی توانید به عنوان تامین کننده در این پروژه انتخاب شوید. بسیاری از شرکت ها در پروژه ها و طرح هایی که پیگیری می کنند به این موضوع توجه کمی دارند که آیا در وندورلیست کارفرمایآن طرح یا پروژه عضویت دارند و زمانیکه کارفرما می خواهد خرید کند تازه مشخص می شود که آنها بدلیل اینکه عضو وندورلیست کارفرمای اصلی نیستند و فقط عضو وندورلیست پیمانکاران هستند نمی توانند به عنوان تامین کننده در آن پروژه انتخاب شوند و به همین دلیل حجم سود های بالقوه ای را از دست خواهند داد.

3- معمولا خریدهای مربوط به طرح ها و پروژه های بزرگ با استفاده از وندورلیست تامین کنندگان (AVL) خریداری خواهد شد و در این زمینه تامین کنندگان باید از نیازها و معیارهای خریداران آگاهی داشته باشند و فقط با توجه به ذهنیت و تفکرات خود تصمیم گیری نکنند. دیده شده بسیاری از شرکت ها به تصور اینکه صرفا مناقصه را دریافت کرده اند و قیمت آنها بسیار پایین است می توانند در آن برنده شوند. این تصور کاملا اشتباه است زیرا معیارهای خرید زیادی در انتخاب یک تامین کننده وجود دارد مانند : کیفیت محصولات ، روابط شخصی بین رقبا و خریدار ، خرید های قبلی از برخی رقبا ، شناخت واحد تصمیم گیری خرید از تامین کنندگان قبلی و... . برای روشن شدن این موضوع به این مثال توجه کنید : اگر مناقصه یا استعلامی دریافت کردید و به تصور اینکه قیمت در این مناقصه مهم ترین معیار در تصمیم خرید مشتری است، پیشنهاد مالی بسیار پایین تری نسبت به رقبا ارائه دادید و معیارهای دیگر خرید را در نظر نگرفتید ممکن است تمام رقبای شما قیمت منطقی ارسال کرده باشند و قیمت شما بسیار پایین تر از بقیه باشد و غیر منطقی به نظر برسد و به سادگی خریدار شما را از لیست خرید حذف خواهد کرد.

برچسب ها: 

افزودن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.