در باغ سبز نشان دادن

وعده در فروش و بازاریابی
فارسی

آیا تا به حال این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید که می گوید: "فلانی در باغ سبز نشان می دهد." شاید خیلی ها حتی معنای این ضرب المثل را هم ندانند اما در واقعیت با حرف ها و گفته های خود به مشتریان، همکاران، اطرافیان، دوستان و حتی خانواده خود در باغ سبز نشان می دهند. این ضرب المثل حکایت از آن دارد که فرد در شروع کاری وعده های تحقق نیافتنی یا غیر ممکن به دیگران بدهد در حالیکه می داند این وعده ها به عمل منجر نمی شود.

در بازاریابی و فروش هم متاسفانه هستند مشاوران، بازاریابان و فروشندگانی که به مشتریان خود در باغ سبز نشان می دهند در حالیکه در عمل حرفی برای گفتن ندارند. از طرف دیگر برخی شرکت های صنعتی نیز اصرار دارند که مشاوران یا بازاریابان به آن ها  وعده های شیرین و جذاب در مورد افزایش فروش و درآمدزایی بدهند و به دنبال مشاوران بازاریابی  و فروشی هستند که وعده های بهتری به آن ها می دهند.

مجموعه دوتاک با تجربیات مختلفی که در حوزه بازاریابی و فروش صنعتی کسب کرده به هیچ عنوان به مشتریان خود در باغ سبز نشان نداده و نمی دهد. ما معتقدیم فعالیت های بازاریابی و فروش به تنهایی و به صورت مجزا نتیجه نمی دهد و سایر واحدها از قبیل تولید، مالی، تحقیق و توسعه و ... نیز در کسب نتایج دخیل هستند. بنابراین چگونه ما که هیچ کنترلی روی قیمت ها، کیفیت محصولات و تولید نداریم می توانیم به مشتری خود وعده بدهیم که به چنان سطحی از فروش خواهیم رسید. از طرف دیگر وقتی برای اولین بار وارد یک شرکت صنعتی می شوید هیچ آمار و ارقامی از میزان فروش، تولید، سطح کیفیت محصولات  و ... ندارید پس چگونه می توانید وعده بدهید که چنان تغییراتی در سطح درآمد و فروش شرکت ایجاد می کنید. اینکار مستلزم آن است تا مدت زمان قابل توجهی در آن شرکت باشید و از نزدیک آمار و ارقام فروش  و تولید را رصد کنید و از نقاط ضعف و قوت شرکت  شناخت حاصل کنید تا بتوانید تخمینی از میزان افزایش فروش درآینده بزنید.

"پیش بینی بدون آمار و ارقام و بر اساس فرضیات و حدسیات بی پایه همان در باغ سبز نشان دادن است."

ما در مجموعه دوتاک پس از انجام بررسی های اولیه هر شرکت صنعتی طرح و برنامه خود را بیان می کنیم اما هرگز به مشتری وعده نمی دهیم بلکه همواره صحبت ما با مشتری این بوده و هست که اگر ما و شما در کنار هم تلاش کنیم و صبر داشته باشیم به لطف خداوند، شرایط کسب و کار شما تغییرات و رشد مطلوبی را در پیش خواهد داشت. شرکت های بسیاری از ما می خواهند تا نتایج و خروجی کار را به طور دقیق بیان کنیم اما این امر ممکن نیست و اگر چنین کاری کنیم در واقع مصداق همان در باغ سبز نشان دادن است.

خوشحال میشیم اگر تجربه مفیدی در این زمینه داشته اید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

نویسنده: گروه دوتاک

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.