طبقه بندی محصولات و خدمات صنعتی

طبقه بندی- محصولات و خدمات صنعتی
فارسی

 کالاها و خدمات صنعتی بر اساس دو معیار "هزینه" و "چگونگی استفاده کالا یا خدمات (کاربرد)" طبقه بندی می شوند که به ترتیب به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

                                   

1. کالاهای سرمایه ای:

کالاهای بادوامی هستند که عمر طولانی دارند و معمولا طی چندین سال مستهلک می شوند و در فرآیند تولید و کنترل محصولات به کار می روند و معمولا به دلیل قیمت بالا جزء سرمایه هر شرکت محسوب می شوند. که به دو بخش تقسیم بندی می شوند:

  • کالاهای نصب شدنی:

کالاهایی هستند که برای شروع فعالیت هر شرکت ضروری است و معمولا این نوع کالاها به صورت مستقیم از فروشنده یا تولید کننده خریداری می شوند. فرآیند خرید کالاهای نصب شدنی معمولا بسیار طولانی است و دو طرف درگیر مذاکرات پیچیده ای می شوند . کالاهای نصب شدنی به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

1. ساختمان ها و زمین:

مانند ساختمان کارخانجات و ادارات

2. تجهیزات تولیدی:

مانند ژنراتورهای برق، آسانسورها، دستگاه های تولیدی، پرس، برش و ... .

  • تجهیزات فرعی:

تجهیزاتی است که به صورت مستقیم در عملیات تولید دخیل نبوده اما در فرآیند تولید به صورت غیر مستقیم از آن استفاده می شود. همچنین معمولا عمر این تجهیزات کمتر از عمر کالاهای نصب شدنی است .که به دو گروه زیر تقسیم بندی می شود:

1. تجهیزات تولیدی قابل حمل:

مانند آچار های دستی، جرثقیل و ... .

2. تجهیزات اداری:

مانند رایانه های شخصی، میز و صندلی، دستگاه فکس و ... .

2- تدارکات و خدمات صنعتی:

محصولات و خدمات کم دوامی هستند که در فرآیند تولید، توسعه یا کنترل محصولات استفاده می شود و ساخت محصولات را تسهیل می کند. که به دو بخش زیر تقسیم بندی می شوند:

  • خدمات صنعتی و تجاری :

این نوع خدمات بیشتر به منظور کمک به شرکت ها جهت تسهیل در امر تولید مطلوب، تکامل محصول و رفع عیوب در مراحل نهایی یا در مراحل ابتدایی می باشد. این خدمات به سه بخش مجزا تقسیم می شوند:

1- خدمات تعمیر ، نگهداری و بهره برداری (MRO) :

این خدمات توسط شرکت هایی که در زمینه های مختلف فعالیت می کنند ارائه می شود و به منظور نگهداری، تعمیر و بهره برداری استفاده می شود. این خدمات معمولا از سوی شرکت های کوچک یا تولیدکننده دستگاه ها ارائه می شود و معمولا خدماتی از نوع مردم محور می باشد. مانند افرادی که در شرکت های مختلف مانند شرکت های قند و نیشکر عملیات اورهال انجام می دهند.

2- خدمات مشاوره ای:

این نوع خدمات معمولا از نوع خدمات مردم محور می باشد که توسط افراد ارائه می شود و اعتبار شرکت و کارمندان حرفه ای نقش به سزایی در این خدمات ایفا می کند. مانند خدمات مشاوره حقوقی، مدیریتی ، تبلیغات و ...

3- خدمات تولیدی:

خدماتی هستند که برای تولید محصول نهایی باید استفاده شوند و بخشی از فرآیند تولید هستند مانند شرکت هایی که تست های غیرمخرب ( NDT) و بازرسی از قطعات ساخته شده را انجام می دهند. این نوع خدمات از نوع خدمات تجهیزات محور می باشد.

 

  • تدارکات :

این محصولات عموما به وسیله واسطه های فروش ارائه می شوند زیرا ارزش واحد این محصولات بسیار کم است و خریداران بسیار زیاد و پراکنده هستند. در بازاریابی این محصولات قیمت و خدمات نقش مهمی را ایفا می کنند و شرکت ها معمولا از فرآیندهای خرید طولانی مدت و مستمر استفاده می کنند. و به دو بخش زیر تقسیم می شوند:

1- خدمات نظافتی :

این خدمات ، مردم محور هستند که در آن افراد نقش مهمی دارند. مانند خدمات نقاشی ساختمان های اداری و تمیزکردن محیط های تولیدی

2- تدارکات عملیاتی :

این تدارکات بیشتر محصولاتی را شامل می شود که دوام چندانی ندارند و در پروسه تولید مرتبا استفاده می شوند. مانند کاغذ، خودکار، روغنکاری دستگاه، سوخت رسانی و ... .

3- مواد و قطعات :

کالاهایی هستند که خریدار، آنها را برای تولید کالاهای دیگری به کار می گیرد و به دو گروه زیر تقسیم بندی می شوند:

  • مواد خام :

این مواد که به صورت طبیعی وجود دارند به دو گروه اصلی تقسیم می شوند.

1- محصولات کشاورزی :

بیشتر تولید کنندگان محصولات کشاورزی، محصولات خود را از طریق واسطه های فروشی که محصولات را می خرند و آنها را درجه بندی، انبار و جابه جا می کنند، به فروش می رسانند . مانند گندم، کتان، دام و طیور، میوه و سبزیجات و ...

2- مواد طبیعی :

عرضه مواد طبیعی بسیار محدود است. مواد طبیعی عموما به صورت عمده به فروش می رسند و تولیدکنندگان این محصولات عموما کار بازاریابی و فروش محصولات را خودشان انجام می دهند ومحصولاتشان را به صورت مستقیم به کارخانه ها و بازارهای مختلف می فروشند. مانند ماهی، چوب، نفت ، ذغال سنگ و ... .

  • مواد و قطعات ساخته شده :

این گروه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که به شرح زیر می باشد:

1- ماده اولیه :

از این مواد بعد از پردازش و ساخت آن می توان استفاده کرد و به خودی خود محصولات کاملی نیستند . مانند موادیاز قبیل چرم، کاغذ و ... که بعد از پردازش چرم به کفش و کاغذ به کتاب تبدیل می شود.

2- مواد فرآیندی :

موادی هستند که به طور کامل پردازش شده اند و به خودی خود محصول کاملی می باشند. این مواد بخشی از محصول نهایی می باشند مانند گریس، روغن، z one و ... .

3- قطعات مکمل یا اولیه :

این محصولات به صورت مستقیم در تولید محصول نهایی استفاده می شوند و خریدار تغییری در آنها ایجاد نمی کند. به عنوان مثال گیربکس ها , موتورها , سوئیچ ها و ... 

 

خدمات گروه دوتاک در زمینه بازاریابی به شرکت هایی ارائه می گردد که محصولات یا خدماتشان در یکی از دسته های فوق قرار می گیرد.

برچسب ها: 

افزودن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.