وندورلیست (AVL) یا لیست تامین کنندگان

وندورلیست  (AVL) یا لیست تامین کنندگان
فارسی

وندورلیست در خرید صنعتی چیست ؟

برای خرید های سازمانی در بیشتر شرکت های صنعتی و پروژه های بزرگ که حجم خرید ها زیاد است کارفرما لیستی از تامین کنندگان تهیه می کند که از لحاظ برخی معیارها صلاحیت دارند و مراحل تاییدیه آن سازمان  را گذرانده اند و به اصطلاح به این لیست وندورلیست یا AVL   (Approved Vendor List) می گویند. اغلب شرکت های صنعتی با این مفهوم آشنایی دارند و ممکن است در برخی از وندورلیست ها نیز عضو باشند.

 در بازار صنعتی ایران نیز وندورلیست های مختلفی وجود دارد، مانند وندورلیست نفت و گاز پارس جنوبی POGC )  )، فهرست بلند منابع دستگاه مرکزی نفت، وندورلیست ملی صنایع پتروشیمی ( NIPC  ) ، هلدینگ خلیج فارس و ... .

بسیاری از شرکت های صنعتی تمایل دارند تا در وندورلیست های مهم قرار بگیرند. قرار گرفتن در وندولیست ها به این موضوع بستگی دارد که شما در کدام حوزه فعالیت می کنید و چه کالا یا خدمتی را می خواهید در کدام بخش بازار عرضه کنید. مثلا ارائه خدمات تست های غیر مخرب ( NDT  ) به شرکت هایی که در بخش بازار " تولید آهن و فولاد پایه" قرار دارند، مانند فولاد مبارکه اصفهان با ارائه این خدمات به شرکت هایی که در بخش بازار  " نفت و گاز" قرار دارند متفاوت است و به همین دلیل فرآیند قرار گرفتن در وندورلیست هر یک از این شرکت ها هم متفاوت می باشد. برخی از وندورلیست ها که شرکت دوتاک می تواند جهت ثبت نام برای شرکت شما اقدام نماید.

ثبت نام در وندورلیست شرکت نفت

ثبت نام ستاد ایران

ثبت نام در وندورلیست شرکت های فولاد

 برای قرار گرفتن در وندور لیست ها در مرحله اول، تامین کننده باید اطلاعات کاملی مانند (آگهی تاسیس ، لیست تجهیزات ، لیست قراردهای بزرگ ، رضایت نامه ها ، پر کردن فرم های وندورلیست و ... ) به کارفرما ارائه دهد. در مرحله بعد تامین کننده باید امکانات و توانمندی مناسب را در مواردی که مدنظر کارفرماست داشته باشد که بیشتر در بازدیدهای حضوری توسط بازرسان کارفرما ارزیابی می شود، مانند تعداد کارکنان ، مساحت انبارها و کارخانه ، گواهینامه ها ، تاییدیه ها و استانداردها ، دستگاه ها و تجهیزات ، دیده شدن چارت سازمانی و ... . به هر یک از موارد ذکر شده در ارزیابی آنها نمره ای تعلق می گیرد که در پایان یک نمره نهایی به تامین کننده داده می شود که سه حالت زیر را می تواند داشته باشد:

  1. قبول (تاییدیه نهایی و قرار گرفتن تامین کننده در وندورلیست)
  2.  مردود ( رد شدن تامین کننده )
  3.  تاییدیه مشروط (در برخی از معیارها مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود و مجددا ارزیابی صورت گیرد.)

نکته مهم در روند قرار گرفتن شرکت ها در وندورلیست ها این است که نباید در این مسیر ‏عجله کنند و با تصمیمات اشتباه فرآیند را دچار اختلال کنند بلکه باید بدنبال ایجاد شرایطی ‏باشند که توانمندی آنها در سطح مناسبی از نظر بازرسان باشد. آنها باید شرایط را از دید ‏کارشناسان نگاه کنند نه از منظر خود . ‏

مزایای قرار گرفتن در وندورلیست های صنعتی

  1. امکان افزایش حجم سودها به شکل قابل توجه (زیرا شرکت های بزرگ و پروژه های عظیم نیاز به وندرولیست دارند )
  2. امکان شرکت کردن در مناقصات مربوط به آن پروژه
  3. رفع موانع برای همکاری با شرکت های بزرگ و پروژه های سنگین

 

از طریق این لینک می توانید برخی از وندورلیست ها را مشاهده کنید.

 

 

 

برچسب ها: